O umení tela alebo o umení nebáť sa...

O umení tela 2018 s podtitulom „Nebojme sa tanca“. To je názov projektu občianskeho združenia SKOK!, ktorý sme spoločne realizovali v kultúrnom centre Záhrada.

O čo vlastne išlo? Poďme na to ľudskou rečou, alebo rečou Danka Račeka, slovenského tanečníka a choreografa, ale hlavne skvelého človeka!

„Bojíme sa veľa vecí. Bojím sa šoférovať, lebo nie som až taký dobrý šofér. Bojím sa športovať, lebo nie som úplne pohybovo zdatný. Bojím sa tancovať, pretože si myslím, že to neviem, pretože tanec je výsada tanečníkov. Bojíme sa všetkého, kde nie sme odborníci aj my.“

A prečo to tak je? Asi preto, lebo nám nie je dovolené skúšať a ocitať sa v neznámych situáciách a momentoch, bez toho, aby sa nám niekto posmieval, že nám to nejde, alebo, ešte lepšie, že toto nám ani nikdy nepôjde. A tak dookola, až si sami vytvoríme pred sebou a na sebe taký pancier, ako majú 200 ročné korytnačky na Zakynthose. A prečo? Dôvody a všetky možné otázniky týchto našich nastavení necháme teraz tak.

Jaro Viňarský a pár ľudí, ktorí s ním tento projekt realizujú sa snažili ponúknuť balík rôznorodých predstavení, ktoré môžeme nazvať „tanečnými“ predstaveniami, fyzickým divadlom, kabaretom či performance a vytvoriť tak ucelený celoročný koncept. 

Popri línii uvádzania jednotlivých predstavení, bola výraznou aj línia „WorkShows“, ktorú o. z. SKOK! realizuje už dlhšiu dobu. Ide o balík, ktorý v sebe zahŕňa uvedenie predstavenia a následne aj víkendový workshop s tvorcami predstavenia. Účastníci tak majú možnosť vidieť výsledný tvar, spôsob práce a hneď na to si skúsiť jednotlivé princípy tvorby a skúmania na vlastnom tele. Cez osobnú bezprostrednú skúsenosť sa tak dostávajú k „zákulisnému“ poznaniu, ktoré im umožňuje nazerať na umeleckú tvorbu aj z iného, ako diváckeho pohľadu.

Bol to rok plný zážitkov, zaujímavých stretnutí, zdieľaní, no niekedy aj malých sklamaní a nenaplnených očakávaní. Dôvody, prečo to bolo tak či onak sú rôzne a majú aj svoje hlboko skryté zmysly či nezmysly. 

Jedinú vec, s ktorou by sme sa chceli podeliť je to, aby sme sa dokázali zbaviť obáv alebo strachu z neznámeho. Pretože keď to prekonáme, môžu sa nám otvoriť úplne iné obzory. Znie to ako úryvok z internetových psychologických portálov, ale nám sa počas tohto roka ukázalo, že to naozaj funguje.

Spoznať niečo nové, zakúsiť veci inak, prekročiť zaužívané a nami potvrdené spôsoby správania a pod. je len otázka motivácie a vôle.

Nebojme sa tanca! Nebojme sa iných vecí, na aké sme boli zvyknutí doteraz a objavujme!

Budúci rok bude takisto plný predstavení, workshopov, happeningov, takže sa prihláste, príďte, skúste!

Na záver vás už iba pozývame na SKOKovo-Záhradný Vianočný žúr v Záhrade, ktorý sa bude konať 21.decembra. 

Tešíme sa!

V mene o.z. SKOK!

Kristína Chmelíková