Zahrada & T.I.T.S: Dreamers

(Work in progress 2.7.2020 na Švestkovém Dvoře v Malovicích)

Ako súčasť umeleckej rezidencie tvorivého kolektívu Záhrady (Kristína Chmeliková, Martin Talaga) a T.I.T.S. (Nela H. Kornetová) v spolupráci so svetelným dizajnérom Karolom Šimekom bol na začiatku leta prezentovaný work in progress pripraveného predstavenia Dreamers, sprístupnený verejnosti v komornom prostredí Švestkového Dvora v Južných Čechách.

Podmanivá stupňujúca sa hudba, prichádzajúca akoby vo vlnách, dve siluety pohybujúce sa intenzívne, bez prestania v pozadí - občas samostatne, občas sa dve telá spoja a vznikne niečo nové, pripomínajúce fantaskné bytosti s mnohými končatinami z beštiárov. Dve telá pulzujúce v priestore - akoby ešte nebolo rozhodnuté alebo dôležité ich pohlavie, alebo čo príde v ďalšom kroku ich vývoja, ako by ešte len čakali v medzipriestore na ďalšiu fázu, skúšali čím môžu byť a nemuseli sa rozhodnúť - neskonalé pole možností. Pôsobením času, hudby, pohybu na javisku, tieňmi, svetlom sa postupne vytvára akási atmosféra tranzu, niečoho zastaveného v čase, točiaceho sa v slučkách, pomaly vťahujúceho pozorovateľa do sveta medzi snom a bdením - hraje sa s tenkou hranicou kde je možné pretvárať realitu do snových obrazov, pripravuje pôdu pre absurdnosť ktorá prichádza zo snov ktoré potláčame, obrazov ktoré naberajú tvar v hlbokej tme nášho podvedomia.

V priebehu performance máme možnosť byť svedkami “freak dream show” - divných, absurdných scén, hybridných situácií, nestrácajúcich rytmus a pozornosť prítomných. Krúživý pohyb prítomný a opakujúci sa pôsobí hypnoticky.

Práca s objektom na scéne - časťami figurín - nebola až tak využitá preto predmety pôsobili skôr ako kulisa, ale rozhodne to bolo niečo na čom tvorcovia chceli stráviť viac času a pokúsiť sa to viac integrovať do akcie. Paralela medzi časťami tiel figurín a telami hercov sa v predstavení objavovala a rozhodne môže fungovať.

Tvorcom sa podarilo zaujímavo pracovať s paradoxmi a kontrastmi. Performance pôsobila extravagantne a zároveň intímne, divne, pôsobivo i naliehavo. Neustále balancuje na hrane medzi snom a nárazom na realitu ktorá by nás potenciálne z toho sna dokázala vytrhnúť a pritom sa čoraz hlbšie ponárame do nepoznaného...

 

Natália Vaňová / Divadlo Continuo/