Detail akcie
Eva Šipöczová: Zase vy traja?
Dátum 26. 11. 2021
Čas 17:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

prednáška o kreslených vtipoch na vážne politické a spoločenské témy

Počuli ste ten vtip o Bidenovi, Putinovi a Matovičovi v lietadle? Pravdepodobne áno, o niekom úplne inom a už vás nepobavil, ako prvýkrát. Ale opakovaný vtip je stále vtip. Môžeme sa vďaka nemu dozvedieť niečo viac o spoločnosti, v ktorej sa rozpráva. Vtipy sú totiž novodobou ľudovou slovesnosťou a ukazujú svet špecifickým spôsobom, odhaľujú nálady, hodnoty a postoje. Prednáška je venovaná politickým vtipom, tomu čo je v nich nemenné, a čo sa naopak premenilo pod vplyvom politických a spoločenských zmien druhej polovice 20. storočia.  Dozviete sa, prečo sa ešte dnes rozprávajú vtipy zo socializmu, v čom sa tie české a slovenské líšia od estónskych a ako sa historické osobnosti udomácnili v internetovom folklóre.

 
Eva Šipöczová je vedecko-výskumná pracovníčka na Oddelení pamäťových štúdií Etnologického ústavu Akadémie vied Českej republiky. Venuje sa výskumu súčasnej slovesnosti, kolektívnej pamäte, new-loru a komiky.

 

Podujatie sa koná v rámci tematického a vzdelávacieho programu Záhrady, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Bude prebiehať v režime “len pre očkovaných”.