Detail akcie
Maca a Kapela roka
Dátum 6. 5. 2022
Čas 19:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Maca a Kapela roka prinášajú silný ženský album Chobotnica, ktorý pokrstia v Záhrade.

Slovenská hudobníčka a herečka Marcela „Maca“ Cmorejová, známa z banskobystrickej skupiny Sto múch, či z pôsobenia v Radošinskom naivnom divadle, nahrala počas pandémie nový, v poradí druhý štúdiový album. Spoločne s vlastnou hudobnou formáciou, nazvanou Kapela roka, pripravili pôsobivú hudobnú spoveď, určenú predovšetkým ženám.

Od vydania debutovému albumu ubehlo šesť rokov. Oba albumy sú slobodnou a osobnou výpoveďou ženy, akýsi súkromný denník jej života so všetkými jeho radosťami i trápeniami. V prípade Chobotnice však už nejde iba o akúsi roztopašnú zápisnicu z dámskej jazdy, kam je mužnom vstup zakázaný. Slobodná žena sa posunula do novej role, stala sa manželkou a matkou, no napriek tomu stále ostala slobodne zmýšľajúcou osobou, nadobudla nové životné skúsenosti a na isté situácie sa už pozerá inou optikou.

Chobotnica obsahuje 13 piesní, pričom každá jedna z nich má svoj príbeh a šat. Žánrovo aj obsahovo sú pestrými vnútornými výpoveďami ženy. Hlavnou témou je však láska - láska k inej osobe, láska k sebe, láska nenaplnená, láska ako taká. Autorkou hudby je Maca, o texty sa postarali Macine dvorné textárky a priateľky Izabela Bérešová a Zuna Mayerská.

Vystúpenia Kapely roka sú často nielen hudobným, ale aj vizuálnym zážitkom. Zostavu tvoria bubeník Stanislav Kociov, basgitarista Martin Žiak, klávesák Martin Šenc a gitarista Lukáš Duchovič. Neodmysliteľnou súčasťou Kapely roka je tiež dvojica vokalistiek, ktorými sú herečky Daniela Tomešová a Lujza Garajová Schrameková.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.