Detail akcie
Koncert: OSKA
Dátum 5. 8. 2022
Čas 20:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

V Záhrade opäť privítame kvalitného interpreta európskeho formátu, rakúsku speváčku OSKA.

OSKA, vlastným menom Maria Burger, vyrastala v malej dedinke v dolnom Rakúsku a neskôr sa presťahovala do Viedne, kde študovala hudbu a venovala sa spevu. Po rokoch strávených spoluprácou s rôznymi umelcami, vydala svoj prvý singel „Distant Universe“, ktorý zaujal rakúske médiá, ale aj medzinárodné vydavateľstvá. 

OSKA, najmladšia spomedzi ôsmich súrodencov, mala blízko k inšpiračným zdrojom už odmalička, keďže gitarová či írska hudba vždy znela z každého kúta jej domova. Neskôr sa sama naučila hrať na gitare a túžba po tvorbe ju nútila po škole uháňať domov, aby mohla skladať piesne.

V súčasnosti vytvára lákavý svet melódií, „groovy“ rytmov a poetických, rozprávačských textov. Na jej debutovom EP Honeymoon Phase znie Mariino elegantné písanie piesní, ktoré sa dotýka tém lásky, klimatických zmien a rodiny. Žánrovo sa OSKA pohybuje v indie-popovej rovine. Emocionalita a hĺbka jej textov je pri mnohých piesňach podčiarknutá nápaditými videoklipmi, ktoré sa na sociálnych sieťach tešia veľkej popularite.

Názov jej debutového albumu „My world, My love, Paris“ je pripomenutím toho, že budúcnosť planéty nikdy nebola neistejšia. Titulná rovnomenná skladba albumu, ktorá sa zrodila tesne pred začiatkom pandémie, rozpráva príbeh páru nastupujúceho na loď počas toho, ako sa svet rúti ku svojmu koncu. Ako odplávajú, pýtajú sa jeden druhého: „Mohli sme so svojimi životmi urobiť viac?“ Duchovne je táto pieseň spriaznená s piesňou od Edith Piaf, ktorá spievala „Non, Je Ne Regrette Rien“ (Nie, nič neľutujem). Napriek širokospektrálnej tematike debutového albumu ide v konečnom dôsledku o výpoveď mladej ženy snažiacej sa o pochopenie žitia v čoraz neistejšej dobe. 

Ako nováčik na hudobnej scéne získala OSKA ocenenie XA Music Export Award 2020.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.