Detail akcie
Diana Khwaja: Dile man
Dátum 26. 11. 2020
Čas 20:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Dile man rozpráva pravdivý príbeh o živote Dianinej tety, ktorá sa volá Lina. Ako utláčaná žena odchádza z krajiny, ktorú miluje. Keď sa zaľúbi a myslí si, že už má šťastie na dosah, začne jej život upadať do stereotypu ženy, ktorá je nútená tolerovať samotu a neveru svojho muža. Je uväznená v kultúrnych definíciách toho ,,čo má žena znášať". Nepoddáva sa spoločenskej domnienke, že nerobí svojho muža šťastným a hľadá v sebe ženskosť, vábi svojho muža, aby ho

získala opäť len pre seba. Neprebieha to však podľa jej plánov, keď zistí, že čaká dieťa nepovinná sa vydať za muža, do ktorého sa zamilovala. Žena uväznená vo vzťahu, kde sa jej nedostáva lásky, opatery, rešpektu na úteku pred niečím, za čo môže len "osud" , alebo skôr geografické súradnice jej narodenia. "Veď v žilách mi prúdi krv, vám niečo iné?" Kričí Lina do publika, ku ktorému sa prihovára, aby odpovedala na otázku, prečo chce prísť žiť do tejto krajiny.

 

DIANA KHWAJA študuje herectvo na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Vo svojom voľnom ale aj pracovnom čase naplno spoznáva každej kultúry, s ktorou sa denne stretne, či už vo forme spevu, divadla, tanca alebo písania príbehov. 

Autorka, režisérka a herečka: Diana Khwaja

Pohybová spolupráca: Mgr. art. Anna Gromanová, ArtD.

Pedagogické vedenie: Mgr. art. Tomáš Mischura, ArtD.

 

Uvádzame v rámci medzinárodného diskusného fóra o demokracii a ľudských právach Human Forum. Viac na www.humanforum.sk
Uvedenie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.