Detail akcie
Nežný predvečer @ Pavel Kosatík — Maroš Pavúk — Jakub Julény
Dátum 16. 11. 2022
Čas 17:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Pozývame vás na diskusný warm-up festivalu Klubové povstanie s výnimočnými hosťami v predvečer výročia Nežnej revolúcia a Dňa študentstva.

 

17:00 - Pavel Kosatík: Slovensko 30 let poté

Kam sa uberal slovenský národ za uplynulých tridsať rokov samostatnosti? Precízne spracovaný vhľad do diania na Slovensku a vývoj vzťahov medzi Slovákmi a Čechmi od jedného z najuznávanejších českých spisovateľov súčasnosti. Pozývame vás na prezentáciu knihy Slovenko 30 let poté s jej autorom Pavlom Kosatíkom, ktorý ako autor stál za úspešným seriálom České století a zároveň za knižným bestsellerom Slovenské století. Moderuje Slavo Sochor

 

18:00 — Maroš Pavúk: Bluesman v koberci

Diskusia so zakladateľom festivalu Slovenské alternatívne leto a legendárneho breznianskeho klubu Bombura o jeho knihe. Spomienky na 80-te roky, obdobie „pozdného“ socializmu, a roky, ktoré nasledovali tesne po nich, teda roky 90-te. „Máničky“, pankáči, metalisti, depešáci či „androši“ často chceli len počúvať svoju hudbu... Jediná správna strana sa však snažila, aby všetci vyzerali rovnako, boli oblečení rovnako, učesaní a ostrihaní rovnako, aby mysleli a cítili rovnako. Chvalabohu, vždy sa našli ľudia, ktorí sa chceli baviť, myslieť a vyzerať inak. Potom ich odpočúvali, sledovali, dostávali masáž chrbta obuškom a pošťuchnutie správnym smerom päsťou do rebier. Na oplátku však oni sem-tam ukázali štátnej moci holú riť. Maroš Pavúk v roku 1992 otvoril v Brezne multižánrový klub Bombura v priestoroch bývalej likérky, ktorú komunisti zobrali jeho starému otcovi. V Brezne a na Slovensku vďaka nemu účinkovalo mnoho minulých, súčasných a budúcich umeleckých legiend, ktorých výpočet je rovnako dlhý ako neuveriteľný. Spomeňme len pár mien ako Grandmothers Of Invention (hudobníci Franka Zappu), Adrian Belew, Pat Mastelotto, Marián Varga, Plastic People of the Universe, Värttinä, Andrej Šeban, David Kollar, Fedor Frešo, Bez ladu a skladu, Vladimír Mišík & Etc, Teatr novogo fronta… Je tiež predsedom regionálneho klubu Spoločnosti Parkinson Slovensko v Banskej Bystrici. Je zakladateľom prvého festivalu alternatívnej hudby Slovenské alternatívne leto.

 

19:00 — Jakub Julény: Komúna (film, 2020)

Zabudnutý životný príbeh umelca, filozofa a politika Marcela Strýka premietnutý do osobných tragédií i víťazstiev predstaviteľov košického undregroundu. Túžba po slobode počas normalizácie vytvorila voľné združenie mladých Košičanov vyznávajúcich princípy undergroundu. Stali sa outsidermi z vlastnej vôle, aby žili slobodne na okraji spoločnosti a mohli sa stať tvorcami samých seba. Dnes žijú viac v minulosti, vo vzájomným podozreniam zo zrady. Nad ich príbehom sa pritom vznáša spomienka na ich tragicky zosnulého guru, filozofa a básnika Marcela Strýka. V snahe vyrovnať sa s minulosťou organizuje pražský priateľ - český filozof, undergroundový umelec a disident Mirek Vodrážka revival dávneho koncertu v košickej katedrále. Docielia priatelia na stretnutí zmierenie?

Réžia: Jakub Julény

Scenár: Jakub Julény, Pavel Smejkal

Kamera:  Peter Važan

Hudba: Miroslav Tóth

Strih: Marek Bihúň, Peter Morávek

Zvuk: Maroš Olah

 

Podujatie sa uskutoční v rámci mestského festivalu KLUBOVÉ POVSTANIE, ktoré je súčasťou iniciatívy Slovenská Tepláreň.