Detail akcie
PLAYboyz: The Headless Mule (Mula-Sem-Cabeça) *
Dátum 30. 11. 2022
Čas 19:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

The Headless Mule (portugalsky Mula-Sem-Cabeça) je mýtická postava v brazílskom folklóre, ktorá zobrazuje ducha ženy, ktorá bola Bohom prekliata za svoje hriechy. Legenda hovorí, že ak žena zvedie kňaza, premení sa každý štvrtok o polnoci v mulu (kríženec osla a kobyly) s plameňmi ohňa namiesto hlavy a zahubí všetko, čo jej príde do cesty. Na brazílskom vidieku je viera v túto legendu taká silná, že niektorí ľudia nevychádzajú vo štvrtkovej noci von. Časom sa interpretácia tohto mýtu rozvinula av súčasnosti zobrazuje hriechy ako smilstvo, nekrofágia alebo svätokrádež. Vo variaciách mýtu žena bezhlavú mulu porodí.

Dnes by sme to nazvali Slut-shamingom. Slut-shaming je forma šikany – prostredníctvom ponižovania  ľudí, najmä žien a dievčat, ktoré sú vnímané ako porušenie očakávaní správania sa a  vzhľadu v súvislosti so sexualitou. Často sa používa aj v súvislosti s homosexuálnou menšinou , ktorá môžu čeliť nesúhlasu so sexuálnym správaním považovaným za promiskuitné

Príklady slut-shamingu môžu mať vela podôb ,zahŕňajú kritizovanie alebo trestanie za: porušenie pravidiel obliekania , obliekanie  vnímaná sexuálne provokatívnym spôsobom; vyžiadanie prístupu k antikoncepcii; predmanželský, mimomanželský, homosexualny , príležitostný alebo promiskuitný sex; alebo prevádzkovanie prostitúcie.

Čo  je na príbehu podstatné  je ale to, že zatiaĺ čo žena je premenená v beštiu, nikde nieje zmienka o nejakom treste  pre muža ktorý s ňou daný hriech spáchal . So Slut-shamingom  sa zriedka stretávajú heterosexuálni muži a teda , slut-shaming je ukážkovým príkladom dvojakého metra.

Zatiaľ čo ženy za prejavy sexuality odsudzuje, mužov za rovnaké správanie chváli. Kým “chlapci budú chlapci”, dievčatá budú cundry. Hoci sa verejná diskusia o problematike slut-shamingu začala nedávno, ponižovanie žien pre ich sexualitu nie je žiadnou novinkou.

Choreografia, interpretácia: Martin Talaga

Dramaturgia: Tomáš Procházka

Hudba: Tanita Yankova

Produkcia: Adriana Spišáková

Svetlá: Karlos Šimek

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.