Detail akcie
DJ-ing workshop v Záhrade
Dátum 2. 12. 2022
Čas 14:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

UKR нижче

Chceli by ste sa dozvedieť viac o umení DJ-ingu? Aké ďalšie zručnosti, okrem tvorivosti a nadšenia, potrebuje DJ alebo DJ-ka k tomu, aby "dobre zahrali"? 

Okrem networkingu a výmeny skúseností, tipov a trikov, ako ľudí na párty udržať na parkete, bude cieľom workshopu zoznámiť sa so základmi a pravidlami DJ-ingu, štruktúrou elektronickej tanečnej hudby a hudobnou teóriou. Pod vedením niekoľkých lektorov sa začiatočníci i pokročilí zoznámia s DJ hardware-om Pioneer DJ a aplikáciou Rekordbox. Vysvetlíme si pojmy ako "beat-matching", "cue points", "loops", "FX" či "EQ" a povenujeme sa aj dramaturgii DJ setu (Camelot wheel). K dispozícii budú aj konzoly a mixážne pulty pre pravú "hands-on experience" pre všetkých.

Začiatky tohto hudobného kumštu siahajú až do 30-tych rokov minulého storočia. Profilovanie role moderného DJ-a ako performera, ktorý naživo vytvára súvislý mix hudby na tanečnej party či v klube, sa spája s moderátorskými osobnosťami v rádiách. Boli to oni, ktorí predstavovali a púšťali výber nahrávok a albumov počas živých vysielaní. V roku 1935 predstavil americký moderátor Walter Winchell pojem "disc jockey". Odvtedy podoba tohto umenia súvisí s prudkým rozvojom technológií a možností nahrávania a mixovania hudby. Najvýraznejší posun nastal v 90-tych rokoch s príchodom internetu a nových rádiových staníc. To viedlo k popularizácii hudby po celom svete, amatérski a profesionálni
disc jockeys k nej mohli mať prístup z osobných počítačov. V roku 1998 bol vydaný prvý MP3 prehrávač, čo neskôr viedlo k predstaveniu tzv. MP3 DJ licencie, o ktorú sa mohli DJ-i uchádzať. To im umožnilo legálne púšťať a uchovávať hudbu na pevných diskoch, čas ťažkých kufríkov so zbierkami CD-čiek odvtedy takmer pominul... Od roku 2000 sa začala nová éra a to v súvislosti s uvedením zariadenia Pioneer SVM-1000 Audio a Video Mixer a ďalších digitálnych high tech mixážnych pultov na trh. Vznikla celá nová kultúra DJ-ingu, čoraz viac spájaná s atmosférou umeleckej performancie, doplnenej o zvukové a svetelné efekty.

_____

Бажаєте дізнатися більше про мистецтво ді-джеїнгу? Які ще навички, окрім креативності та ентузіазму, потрібні діджею, щоб «гарно грати»? Крім нетворкінгу та обміну досвідом, порадами та підказками, як утримати людей на вечірці, метою воркшопу буде ознайомлення з основами та правилами ді-джеїнгу, структурою електронної танцювальної музики та теорією музики. Під керівництвом кількох лекторів як новачки, так і
просунуті студенти познайомляться з діджейським обладнанням Pioneer DJ та додатком Rekordbox. Ми пояснимо такі терміни, як «підбір тактів», «ключові точки», «петлі», «FX» або «EQ», а також розглянемо драматургію DJ-сету (Camelot wheel). Консолі та мікшери також будуть доступні для справжнього «практичного досвіду» для всіх.

 

Podujatie sa koná pod záštitou OZ InterActive Education v rámci aktivit projektu Let's come together podporeného v programe Erasmus+.