Detail akcie
Andrej Kurejčik: URAZENÍ. BIELO(R)USKO
Dátum 10. 12. 2020
Čas 20:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

scénické čítanie - premiéra online


#insultedbelarus #supportbelarustheatre


V rámci programu siedmeho ročníka medzinárodného festivalu ľudských práv, tolerancie a vzájomného porozumenia Embargo 2020 uvádzame premiéru inscenovaného čítania dramatickej hry bieloruského autora Andreja Kurejčika s názvom Urazení. Bielo(r)usko. Scénické čítanie je vyjadrením podpory a spolupatričnosti so spoločensko-politickou situáciou prebiehajúcou v Bielorusku a vzniklo v rámci celosvetového projektu Insulted. Belarus(sia) Worldwide Reading Project. Podľa českého zdroja culturenet sa iniciátorom projektu stal autor anglického prekladu John Freedman, ktorý o jeho vzniku napísal: „Kurejčik dokončil hru Insulted.Belarus(sia) tento rok 9. septembra. Poslal mi ju o 15:13 SEČ s ponukou, či by som hru preložil a zorganizoval pár čítaní, aby sa rozšírilo povedomie o tom, čo sa aktuálne deje v Bielorusku. V priebehu niekoľkých minút mi odpovedalo šesť divadiel vrátane New York Theatre Workshop, bez toho, aby mali k dispozícii text hry.“
 

Do projektu sa zapájajú umelci a divadlá z USA, Veľkej Británie, Ruska, Írska, Francúzska, Poľska, Gruzínska, Nemecka, Česka a v novembri sme mali možnosť zhliadnuť aj slovenské spracovania Kurejičikovej hry v réžii Ondreja Spišáka v Štúdiu 12 a v Divadle Jozefa Gregora Tajovského v réžii Petra Palíka. V poradí tretie scénické čítanie, ktoré bude uvedené v rámci festivalu Embargo vzniká v spolupráci Záhrady a Akadémie umení. Dramatický text Urazení. Bielo(r)usko vypovedá o prvom mesiaci bieloruskej revolúcie a o demokratickej transformácii, ktorá prichádza po dvadsiatich šiestich rokoch diktatúry. Všetky postavy v hre sú inšpirované známymi osobami a osobnosťami zo spoločensko-politického života v Bielorusku, ale aj skutočnými a tragickými udalosťami, ktoré sa odohrali počas protestov.

originál v ruskom jazyku: © 2020 Andrej Kurejčik

preklad do slovenského jazyka: Romana Štorková Maliti

Podujatie a preklad hry do slovenského jazyka z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Postavy:

STARÝ – Lukáš Kečkéš

MLADÝ – Filip Brišák

NOVÁ –  Beáta Eibenová

OPTIMISTICKÁ – Slávka Sedlačková

VTÁČÍ –  Filip Jekkel

MŔTVY – Matúš Šťastniak

VYUČUJÚCA – Katarína Gurová

Réžia: Petra Kovalčíková

Dramaturgická úprava: Katarína Vozárová, Petra Kovalčíková

Produkcia a supervízia: Milan Zvada, Monika Kováčová

Kamera, strih: Matúš Druga, Tomáš Polešenský


 

Ľudskoprávny festival EMBARGO je súčasťou tematického a vzdelávacieho programu Záhrady, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.