Detail akcie
EMBARGO: Digitálne dopady
Dátum 6. 12. 2022
Čas 19:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Niet pochýb, že podoba súčasného sveta je do veľkej miery ovplyvnená digitálnymi technológiami a internetom. Žijeme v spleti sociálnych sietí, zrýchlenej komunikácie, neustálych podnetov zvonka, ktoré majú dopad nielen na naše duševné zdravie, ale aj na obraz sveta, ktorý si vytvárame. V rámci prevencie a starostlivosti o dušu budú odborníci a odborníčky z oblasti psychiatrie, psychologického poradenstva a neformálneho vzdelávania diskutovať o súčasných nástrahách virtuálneho sveta a ich dôsledkoch (napr. digitálne závislosti, šikana, hoaxy, konšpirácie, dezinformácie a i.). Okrem témy zvládania náročných životných situácií či včasnej intervencie budeme hovoriť aj o spôsoboch, ako sa vyrovnať s týmito fenoménmi na individuálnej a celospoločenskej úrovni. 

Všetky tri pozvané hostky diskusie spája jedno poslanie, a tým je práca s deťmi a mladými ľuďmi v oblasti výchovy, vzdelávania a duševného zdravia. Pracujú v školskom aj mimoškolskom prostredí, používajú metódy neformálneho vzdelávania, rozvíjajú kritické myslenie ako aj poskytujú preventívne psychologické poradenstvo či liečbu duševných porúch.

Spolu s moderátorom budú hovoriť o tom, aké dôležité je vnímať potreby mladých ľudí vo víre doby a jej vedľajších účinkov pod vplyvom digitálnych technológií. 

Hostky: MUDr. Marcela Šoltýsová, detská psychiarička, Paedr. Zuzana Juráneková, špeciálna pedagogička a členka Krízového intervenčného tímu IPčko, a Mgr. Zuzana Sloboda Szabóová, lektorka a koordinátorka program Školy za demokraciu.

Moderuje: Rado Sloboda.

 

MUDr. Marcela Šoltýsová, detská psychiatrička

V roku 2008 ukončila štúdium všeobecného lekárstva na LF UK v Bratislave, počas štúdia absolvovala ročný pobyt na Lekárskej fakulte Univerzity v západnom Bretónsku. V roku 2019 získala atestáciu v odbore detská psychiatria. V tom istom roku zahájila na LF UK externé doktorandské štúdium v odbore lekárske neurovedy, v rámci ktorého skúma vplyv črevnej mikrobioty na psychické poruchy detí. Je frekventantkou psychoterapeutického výcviku v katatýmno-imaginatívnej psychoterapii. Vo svojej psychiatrickej praxi sa venuje diagnostike a liečbe rôznych psychických porúch, aktuálne založila súkromné terapeutické centrum pre deti a rodinu Infanterra, vo Zvolene. Je autorkou a spoluautorkou viacerých odborných publikácií a štandardných diagnostických a terapeutických postupov v detskej psychiatrii. Pravidelne prednáša na odborných podujatiach, obzvlášť sa venuje téme vplyvu digitálnych technológií na psychické zdravie detí a dospievajúcich.

 

PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA

V IPčku pôsobí ako supervízorka projektu Online terénnej práce, ktorý sa venuje aktívnemu mapovaniu online prostredia, vyhľadávaniu rizikových skupín, podpore a pomoci ľuďom v týchto skupinách, fenoménom internetu a tvorbe pomáhajúceho obsahu na témy duševného zdravia a online prostredia. Je spoluautorkou publikácie „Bez nástrah online - sprievodca bezpečným internetom pre rodičov“. 

Je súčasťou výjazdového Krízového intervenčného tímu IPčko, ktorý prichádza za ľuďmi v kríze a aktuálne pôsobí aj na hraniciach Slovenska a Ukrajiny, kde poskytuje prvú psychosociálnu pomoc a podporu ľuďom zasiahnutým vojnovým konfliktom. 

V IPčku zastrešuje videoporadenstvo pre mladých ľudí so sluchovým postihnutím na linke pomoci Dobrá linka. Na pomoc a podporu ľuďom s duševnými ťažkosťami neváha použiť virtuálnu realitu. Je poradkyňou na internetovej linke dôvery pre mladých ľudí IPčko.

 

Mgr. Zuzana Sloboda Szabóová

Zuzana Sloboda Szabóová, prekladateľka, expertka na extrémizmus a prevenciu radikalizácie mladých ľudí, projektová manažérka a aktivistka, je absolventkou Fakulty medzinárodných vzťahov a politických vied UMB v Banskej Bystrici, a tiež študijného programu Sokratov inštitút pre nadaných študentov a študentky. 

Vo svojich knižných prekladoch z angličtiny sa systematicky zameriava na vzťah ľudských práv, spoločenských vied a populárnej kultúry (Reni Eddo-Lodge, Kristen R. Ghodsee, Daniel Everett), pričom jednotlivé diela sa snaží implementovať aj do verejných aktivít, aktivizmu, vzdelávania mladých ľudí a profesionálov a profesionálok, ktorí sa venujú vzdelávaniu mladých ľudí v rámci formálneho a neformálneho vzdelávania. Momentálne je programovou koordinátorkou unikátneho vzdelávacieho projektu Školy za demokraciu realizovaného Centrom komunitného organizovania a antifašistickou platformou Nie v našom meste.

Okrem knižných prekladov sa venuje aj odborným prekladom pre viaceré mimovládne organizácie. Ide o metodické materiály pre Amnesty International Slovensko, Montessori metodiky pre o.z. Quo Vadis, odborné texty z oblasti výtvarného umenia pre Stredoslovenskú galériu v Banskej Bystrici atď. Je tiež zakladateľkou kníhkupectva Artforum v Banskej Bystrici a projektovou manažérkou vzdelávacích programov vo vydavateľstve Literárna bašta.

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia Orange v rámci programu Aktívna Komunita. Podujatie sa uskutoční v rámci ľudskoprávneho festivalu EMBARGO 2022.