Detail akcie
EMBARGO: Rozhovor s Bielou vranou 2022: Roman Samotný
Dátum 8. 12. 2022
Čas 18:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Do diskusie prijal pozvanie Roman Samotný - dlhoročný LGBTI+ aktivista a majiteľ kaviarne Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave. Nedávno mu Rada Bielej vrany udelila ocenenie za ľudskú odvahu, otvorenosť a za dlhodobé vytváranie bezpečného slobodného priestoru pre LGBTI+ komunitu napriek dlhotrvajúcim stupňujúcim sa útokom časti spoločnosti, za vernosť ideálom a občiansku odvahu pokračovať v reprezentácii LGBTI+ komunity aj po teroristickom útoku na návštevníkov jeho kaviarne.

„Roman sa po útoku stal viditeľným terčom a zažil traumu, s akou drvivá väčšina z nás nemusí byť nikdy konfrontovaná. Bolo by pochopiteľné, keby sa stiahol. On mal však silu pretaviť zažitú hrôzu na inšpiráciu a povzbudenie pre celú komunitu. To je veľmi výnimočné. Je povinnosťou spoločnosti urobiť všetko preto, aby sa členovia LGBTI+ komunity cítili bezpečne a slobodne,“ povedala členka Rady Zuzana Wienk.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia Orange v rámci programu Aktívna Komunita. Podujatie sa uskutoční v rámci ľudskoprávneho festivalu EMBARGO 2022.