Detail akcie
BOSSA NOVA & KLEZMER predvianočný dvojkoncert
Dátum 16. 12. 2020
Čas 19:00
Miesto tootoot.tv

Srdečne pozývame v stredu 16. decembra o 19:00 do Záhrady-CNK na predvianočný dvojkoncert - nezvyčajné spojenie hudobnýćh svetov bossa novy a klezmeru:

BOSSA NOVA JOÃO GILBERTO QUARTET 
Bossa Nova João Gilberto Quartet sa venuje poctivej interpretácii hudobného diela Joãa Gilberta – jedného zo zakladateľov brazílskeho žánru bossa nova a jednej z najvýznamnejších hudobných osobností 20. storočia.
V Banskej Bystrici cvičia v zložení Juraj Havlík (gitara, spev), Juraj Gažmerčík (bicie), Palo Pondelík (tenor saxofón) a Alexandra Volentierová / Stella Štancľová (priečna flauta).
Quartet vznikol pri príležitosti spomienkového koncertu 15.2.2020 v Stredoslovenskej galérii, kde zaznel naživo prvýkrát na Slovensku Gilbertov debutový 23 minútový album Chega de saudade (1959). Zo snahou o čo najvernejšiu interpretáciu quartet priebežne pripravuje aj ďalšie klasiky bossa novy.
João Gilberto (*10.6.1931, 6.7.2019) odišiel z tohto sveta vo veku 88 rokov. Je jedným zo zakladateľov hudobného žánru bossa nova, ktorý vznikol koncom 50. rokov v Brazílii. Album Chega de saudade (1959), v preklade “Dosť bolo clivosti” je považovaný za prvý album tejto “novej vlny”, nakoľko bol zlomovým v harmóniách, v melódiách, v poézii, v spôsobe spevu. Predovšetýkm hudobník Tom Jobim a básnik Vinicius de Moraes sa tu prejavili ako absolútne skladateľské talenty, pričom interpretácia začínajúceho Joãa Gilberta zostala navždy neprekonaná. O 5 rokov neskôr táto trojica so skladbou Garota de Ipanema alebo “Dievča z Ipanemy” dobyla svet a Miles Davis poznamenal, že keby João Gilberto čítal len noviny, tak je to hudba.
Iniciátor myšlienky a bystrický nadšenec brazílskej hudby Juraj Havlík hovorí: “...kvôli Joãovi som začal skúšať spievať, učiť sa portugalsky, skončil som najprv v Portugalsku a nakoniec v Brazílii. Nech sú naše koncerty poctou a spomienkou na Joãa Gilberta, jedného z najväčších hudobných géniov 20. storočia. Nech sú naše koncerty pozvaním do sveta bossa novy, a nech tiché a nenápadné nie je menej ako hlučné a nápadné...”
 

www.facebook.com/bossanovajoaogilbertoquartet/

MOJŠE BAND
Mojše Band je autentická kapela reprezentujúca židovskú hudobnú tradíciu zo Slovenska. Dnes má jasné postavenie na európskej scéne vďaka inovatívnemu pohľadu na židovské dedičstvo najmä z regiónov bývalého Uhorska.Mojše Band účinkoval doposiaľ na mnohých prestížnych scénach ako Jewish Culture Festiwal Krakow ale i Mazal tov Košice, KlezMORE - Wien, Tachana HaRishona - Jeruzalem, Šamajim -Třebíč, Simcha - Wroclaw, Pohoda, Sziget, Czech Music Crossroads a mnohé iné. Kapela absolvovala koncertné turné v Nemecku, Holandsku, niekoľkokrát v Poľsku a Izraeli.
Medzi významné spolupráce patrí spolupráca s Abraham Geiger Collegue v Berlíne, či komunitou Beit - Krakow. Mojše Band je finalistom Celosvetovej súťaže židovskej hudby v Amsterdame v roku 2017 a držiteľom prestížnej Youtube Award tejto súťaže na roky 2018 - 2019.
Diskografia: 
V roku 2015 kapela debutovala s albumom Reguita s medzinárodným obsadením a sólo participáciou Rabbi Tanyi Segal z TelAviv. 
V roku 2018 vydala vo vydavateľstve PavianRecords album Tfilos un Nigunim - Modlitby a nápevy, na texty slovenského básnika Shloma ben Rivkeho. Album je prvým z edície venovanej súčasnej židovskej hudbe na Slovensku (NewJewishMusicFromSlovakia). Aktuálne najnovším počinom je vydanie albumu Tehillim - Chválospevy (2019), ktorý naň svojim odkazom nadväzuje 
Mojše Band sa systematicky venuje mapovaniu židovského hudobného dedičstva z regiónov bývalej Rakúsko-uhorskej monarchie v edícii Musica Judaica Monarchiae. V rámci tejto činnosti vydáva systematicky albumy pomenované podľa regiónov (Zipserim - Oberzips, 2018), ktorý predstavuje hudobné dedičstvo z horného Spiša. Na jar 2020 kapela vydala nový album venovaný regiónu Šariša (Sárosi - Šarišskí 2020). 
http://mojseband.sk/

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia