Detail akcie
Ľudia Ukrajiny (Každý má svoj vojnový príbeh)
Dátum 1. 3. 2023
Čas 19:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Knižná beseda s publicistom Branislavom Ondrášikom o knihe Ľudia Ukrajiny.  

Len pár dní po tragickom výročí začiatku krutej ruskej agresie voči Ukrajine budeme v Záhrade diskutovať s publicistom Branislavom Ondrášikom o jeho novej knihy Ľudia Ukrajiny.  

Kniha rozpráva príbehy neobyčajných ľudí a komunít, ktorým do života zasiahla najväčšia agresia v Európe od druhej svetovej vojny. Sú to príbehy obrovského odhodlania ľudí Ukrajiny nie iba prežiť, ale vytrvať a žiť. Hoci sú neraz v tme a okolo nich hučia sirény, streľba a bomby.  

210 strán textu a okolo 60 fotografií, bezmála 20 ukrajinských miest a obcí, takmer 90 ľudí Ukrajiny a 20 reportážnych príbehov. Od Kyjeva po Odesu, cez Sumskú oblasť po Charkov, od Iziumu k Donbasu. V knihe nájdete príbehy hercov, komikov, poštárov, vojakov, LGBTI+ ľudí, športovcov, hackerov, duchovných, želežničiarov, novinárov, židovskej obce, ale aj psov a ich ochrancov.  

Reportáže publicistu Branislava Ondrášika dopĺňajú desiatky snímok od oceňovaného fotografa Michala Burzu, ktorý za titulnú fotografiu knihy získal Slovak Press Photo. Obaja prinášajú príbehy z takmer dvadsiatich ukrajinských miest a obcí, ktoré zachytili počas roka 2022. 

Je to kniha o malých i veľkých hrdinstvách ľudí, ktorí nedržia v rukách samopaly, ale bojujú s rovnakou odvahou ako vojaci na fronte. Aj oni riskujú svoje životy. Spoznajte ich tváre a dramatické príbehy v knihe Ľudia Ukrajiny. 

Branislav Ondrášik (1981) pôsobí ako novinár a publicista od roku 1999, dlhodobo prispieva do denníka SME. V roku 2022 aj s reportážami z Ukrajiny počas ruskej invázie. Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského (vrátane PhD.), politickú komunikáciu v Leeds a študoval aj na univerzitách v Michigane. Od roku 2010 pracuje v spoločnosti ESET, v súčasnosti ako komunikačný manažér pre výskum.

Michal Burza (1983) spolupracoval s viacerými slovenskými médiami. Fotografii sa venuje od roku 2003, zameriava sa na reportážnu a dokumentárnu tvorbu doma aj v krízových oblastiach. Ruskej vojne na Ukrajine sa venuje od revolúcie na Majdane v roku 2014. Za svoju prácu dostal desiatky ocenení ako Grand Prix Slovak Press Photo, VÚB Foto roka, Novinársku cenu či Czech Press Photo. Pracuje v IT sektore.

Diskusiu s Branislavom Ondrášikom, autorom knihy, a Michalom Burzom, autorom fotografii v knihe, bude moderovať Rado Sloboda. 

Knihu Ľudia Ukrajiny si budete po diskusii môcť kúpiť.  

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.