Detail akcie
Deň vyšívanky
Dátum 18. 5. 2023
Čas 17:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Stretnutie s koncertom pri príležitosti jedného z najväčších sviatkov Ukrajiny a jej symbolov - vyšívanej košele. Spoznajte jedinečnosť a rozmanitosť slovenskej a ukrajinskej kultúry s ich jedinečnými spoločnými rysmi.

Uvidíte rôzne prvky národných krojov, vypočujete si pôvabný spev slovenskej skupiny "HRON" a ukrajinského amatérskeho ženského súboru.

Na území tejto krásnej záhrady sa budete môcť zoznámiť so súkromnou zbierkou starodávnych ručníkov, ktoré majitelia vyšívali pred viac ako 150 rokmi.

V záhrade sa budú nachádzať aj informačné materiály s vyobrazeniami hlavných ornamentov (symbolov), ktoré sa používali v určitých podmienkach, na určitý účel, a to na odevoch aj na iných vyšívaných výrobkoch: uterákoch, vankúšoch, obrusoch.

Jedným z hlavných a pre všetkých najzaujímavejších bude kútik s tradičnými a podobnými jedlami ukrajinskej a slovenskej kuchyne.

Za symbolický príspevok do našej pokladničky budete môcť ochutnať rôzne dobroty.

V záhrade sa uskutoční workshop pre deti aj dospelých, kde si môžete vyskúšať vyrobiť bábiku motanicu z obyčajných papierových obrúskov; vytvoriť náhrdelník vlastnými rukami alebo sa naučiť kresliť základné prvky petrkovskej maľby.

Na našom minijarmoku si môžete kúpiť aj tematické suveníry.

Množstvo príjemnej hudby, zaujímavých informácií, dobrôt, rôznych aktivít, teplé domáce prostredie a dobrá nálada sú zaručené.

Vitajte!

 

Podujatie sa koná pod záštitou OZ InterActive Education v rámci
aktivit projektu Let's come together podporeného v programe Erasmus+.