Detail akcie
Čo je občiansky aktivizmus a prečo ho potrebujeme?
Dátum 22. 6. 2023
Čas 18:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

diskusia v rámci festivalu Spojme hlavy!

Čo je aktivizmus a prečo ho potrebujeme? V rôznych podobách ho dennodenne vidíme robiť okolo nás rôznych ľudí. Na diskusii sa preto porozprávame o 4 tipoch aktivizmu, ktoré robia našu spoločnosť lepšou  citlivejšou, zelenšou, uvedomelejšou aj bezpečnejšou. 

Prečo sa Vierka Dubačová rozhodla pomáhať Ukrajine a šíriť verejnosti svedectvá o vojne? Koľko trvala záchrana Slatinky pred výstavbou nezmyselnej priehrady a je už podľa Martiny Paulíkovej hrozba definitívne zažehnaná? Ako pomáhajú firmám či médiám elfovia Gabriela Tótha bojovať proti dezinformáciám a trollom na internete? Prečo Filipp Sedov odišiel z Ruska, z krajiny svojho pôvodu, a nesúhlasí s Putinovým režimom? Koľko je v Rusku takých ako on? 

 

hostia: Viera Dubačová (pomoc Ukrajine) 

      Martina Paulíková (ochrana životného prostredia)

      Gabriel Tóth (boj proti hoaxom a dezinformáciám)

      Filipp Sedov (ruský aktivista proti Putinovmu režimu)
 

Kto je organizátorom festivalu? 

Sme Nadácia pre deti Slovenska. Od roku 1995 sa zameriavame na pomoc deťom a mladým ľuďom. Robíme tak prostredníctvom grantových a vzdelávacích programov pre mimovládne organizácie, samosprávy či školy. Spravujeme aj niekoľko nadačných fondov. V rámci nášho grantového programu Hodina deťom reagujeme na potreby detí z jednorodičovských rodín, vďaka vlastným projektom sa zas zameriavame najmä na inkluzívne vzdelávanie a na bezpečný voľný čas detí a mladých ľudí. Veríme v otvorenú komunikáciu a participáciu detí a mladých ľudí na dianí okolo nás.

FEST Spojme hlavy bude oslavou jedného z našich najúspešnejších vzdelávacích programov – SPOJME HLAVY. Ten je určený pre mladých komunitných lídrov a líderky od 15 do 25 rokov, ktorým záleží na mieste, v ktorom žijú. Venujeme sa ich osobnému rozvoju, životným zručnostiam, vzťahu k miestnej komunite aj ich vlastným projektom. Jeho 3. a nateraz posledný ročník beží práve teraz. Dodnes ho absolvovalo 42 dievčat a 32 chlapcov z celého Slovenska. Vo svojich projektoch po celom Slovensku sa venujú predovšetkým témam životné prostredie, kultúra, komunita, vzdelávanie a verejný priestor. Mnohí z nich budú súčasťou diskusií aj prezentácií projektov práve na udalosti FEST Spojme hlavy.