Detail akcie
EMBARGO / ľudskoprávny festival
Dátum 5. 12. 2023
do 7. 12. 2023
Čas 19:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

10. december - Medzinárodný deň ľudských práv 

Zámerom festivalu EMBARGO je otvárať témy, ktoré reflektujú stav dodržiavania ľudských práv, hodnôt demokracie a občianskej spoločnosti naprieč všetkými oblasťami života spoločnosti. Ide o témy diskriminácie, xenofóbie, extrémizmu, populizmu a globálnych problémov, ktoré vplývajú na život ľudí na miestnej úrovni. EMBARGO tieto témy do verejného priestoru prináša prostredníctvom umeleckých intervencií, divadelných a tanečných predstavení, vizuálneho umenia, prednášok, diskusií či workshopov. Záhrada festival organizuje od roku 2015 v spolupráci s občianskou platformou Nie v našom meste a Centrom komunitného organizovania.

 

utorok 5.12. o 19:00
Viera v konšpirácie a život v hybridnej realite - čo sa to s nami deje?
diskusia

Doba internetu a digitálnych technológií prináša mnohé výhody, ktoré uľahčujú život jednotlivcom aj celému ľudstvu. Ich dostupnosť zrýchľuje komunikáciu, umožňuje zdieľať dôležité informácie včas, zachraňuje životy a pomáha rozvíjať to prospešné a dobré v nás. Čoraz viac sa ukazuje aj odvrátená stránka týchto výdobytkov. Ktokoľvek môže byť vystavený virtuálnemu obsahu, z ktorého časť môže byť zámerne či nevedome škodlivá. Aj preto sú psychologické aspekty šírenia nepodložených informácií v rôznych kontextoch čoraz dôležitejšie a je potrebné ich skúmať. Sú totiž prítomné pri formovaní naratívov o fungovaní sveta a ľudského prežívania. Ďalšou odvrátenou stránkou sveta online technológii je vytváranie nových foriem závislostí, prípadne prehlbovanie pocitu osamelosti u mladých ľudí.

O tom, ako online život zmenil naše predstavy o svete a ako ovplyvnil našu psychiku a ako to všetko môže dopadnúť, ak sa o online svet nebudeme dostatočne kriticky zaujímať, sa budú rozprávať hostia diskusie spolu s moderátorom.

Moderátor: Roman Hofreiter
Hostia: Jakub Šrol a Martin Valach 

 

streda 6.12. o 19:00
KVÍR KVÍZ - globálna história
prednáška formou kvízu

Kvízmajster Adam Olšiak nám predstaví najstaršie zmienky o kvír ľuďoch. Dozvieme sa aj kde podľa záznamov vznikali prvé hnutia za práva LGBT+ ľudí. Svet nie je ale Euro-Amerikano-centrický, a preto sa pozrieme aj na kvír aktivizmus a históriu na iných kontinentoch (Ázia, Afrika, Južná Amerika).
A prečo je celá história dôležitá? A akú rolu v tom hrá organizované náboženstvo či kolonializmus? Dozviete sa o sebe viac, ak prídete na KVÍZ do Záhrady!
V spolupráci s občianskym združení Saplinq.

 

štvrtok 7.12. 18:00
Rozhovor s Bielou vranou: Tomáš Bálint
diskusia

Do diskusie v rámci festivalu tento rok prijal pozvanie Tomáš Bálint. Nedávno mu Rada Bielej vrany udelila spoločne s Lukášom Hrošovským ocenenie za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra. Jeho príbeh však nie je na Slovensku jediný, bohužiaľ. Tomáš s Lukášom majú mnoho spoločné. Obaja sú mladí ľudia a s vášňou sa venovali svojim komunitným, verejno-prospešným misiám. Obaja sa stali predmetom nepochopenia, nátlaku a obaja o ne prišli. Doplatili na aroganciu moci, aj keď “len” na úrovni samosprávy.

Tomáš bol pracovníkom Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote. Ako kultúrny manažér priniesol do zanedbaného regiónu viaceré úspešné podujatia a kvalitnú kultúru. Popritom sa venoval občianskemu aktivizmu. Po verejnej kritike primátora mesta v médiách prišiel o zamestnanie aj dotáciu na obľúbený hudobný festival Fraj.

Tomáš v súčasnosti pracuje na založení nového kultúrneho centra. V jednom svojom príspevku na profile píše: “Pán Bútora často hovorí o tzv. „ostrovoch pozitívnej deviácie“, teda ľuďoch či komunitách, ktoré sa v podmienkach neslobody, navzdory väčšine, usilujú žiť slobodne a zasadzovať sa o hodnoty demokracie. A hoci je dnes Slovensko stále demokratickou krajinou, aktuálny povolebný vývoj vzbudzuje obavy z jej ohrozenia. Ostrovy pozitívnej deviácie budú preto v najbližších rokoch zohrávať kľúčovú rolu. Aj preto sme sa v Rimavskej Sobote rozhodli jeden taký vybudovať. Viac vám o ňom napíšem čoskoro.”

 

štvrtok 7.12. o 19:00
SK_ROLL
intermediálna performance o zákonitostiach a nástrahách digitálneho sveta - “Skroluj alebo buď skrolovaný!"

Jedna realita nám už nestačí! Virtuálny svet sa stal našou kompaktnou súčasťou. Bez internetu akoby nie sme celiství, úplní. Čo všetko sa v ňom skrýva a čo tam skrývate vy? Informácií je okolo nás toľko, že ich nemusíme vyhľadávať ako kedysi, ale oni vyhľadávajú nás. Pri vyhľadavání informácií sa do tela uvoľňuje dopamín a ten predsa potrebujeme. 
Dáte si? Dajte si. Prijmite všetky koláčiky a vaše tajomstvá budem mať ako na dlani. Viem o vás všetko! Sledujem vás. V tomto online vesmíre viem pôsobiť nenápadne. A skutočne si myslíte, že vo virtuálnom priestore ste v bezpečí? 
Intermediálny workshop, na ktorom sa dozviete viac o zákonitostiach a priepastiach digitálneho sveta. Lektor vás prevedie rôznymi oblasťami tak, aby ste silu internetu a umelej inteligencie zažili na vlastnej koži. 

Text: kolektív
Účinkuje: Andrej Polakovič
Réžia: Petra Kovalčíková
Dramaturgia: Katarína Vozárová
Produkcia: Milan Zvada

 

Festival EMBARGO a podujatia kultúrneho centra Záhrada z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.