Detail akcie
Rozhovor s Bielou vranou: Tomáš Bálint
Dátum 7. 12. 2023
Čas 18:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Do diskusie v rámci festivalu tento rok prijal pozvanie Tomáš Bálint. Nedávno mu Rada Bielej vrany udelila spoločne s Lukášom Hrošovským ocenenie za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra. Jeho príbeh však nie je na Slovensku jediný, bohužiaľ. Tomáš s Lukášom majú mnoho spoločné. Obaja sú mladí ľudia a s vášňou sa venovali svojim komunitným, verejno-prospešným misiám. Obaja sa stali predmetom nepochopenia, nátlaku a obaja o ne prišli. Doplatili na aroganciu moci, aj keď “len” na úrovni samosprávy.

Tomáš bol pracovníkom Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote. Ako kultúrny manažér priniesol do zanedbaného regiónu viaceré úspešné podujatia a kvalitnú kultúru. Popritom sa venoval občianskemu aktivizmu. Po verejnej kritike primátora mesta v médiách prišiel o zamestnanie aj dotáciu na obľúbený hudobný festival Fraj.

Tomáš v súčasnosti pracuje na založení nového kultúrneho centra. V jednom svojom príspevku na profile píše: “Pán Bútora často hovorí o tzv. „ostrovoch pozitívnej deviácie“, teda ľuďoch či komunitách, ktoré sa v podmienkach neslobody, navzdory väčšine, usilujú žiť slobodne a zasadzovať sa o hodnoty demokracie. A hoci je dnes Slovensko stále demokratickou krajinou, aktuálny povolebný vývoj vzbudzuje obavy z jej ohrozenia. Ostrovy pozitívnej deviácie budú preto v najbližších rokoch zohrávať kľúčovú rolu. Aj preto sme sa v Rimavskej Sobote rozhodli jeden taký vybudovať. Viac vám o ňom napíšem čoskoro.”

 

Podujatia kultúrneho centra Záhrada z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.