Detail akcie
Koncert Škvíry & Spoje /CZ/
Dátum 20. 6. 2024
Čas 20:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Česká a slovenská experimentálna a improvizačná scéna momentálne slušne rozkvitá. Objavuje sa množstvo kolektívov, skupín a kapiel, a kultúrne priestory v oboch susedných krajinách ich často hostia na svojich pódiách.

Jednou z týchto formácií sú Škvíry & Spoje, česko-slovenské kvarteto, ktoré už desať rokov tvorí neoddeliteľnú súčasť tohto fascinujúceho hudobného prostredia.

Minulý rok vyšiel ako dvoj-vinyl ich prvý fyzický album s názvom "Hotel Spojár" a oslavuje ich desiate výročie a so zbierkou retrospektívnych a súčasných skladieb. Ich hudba je založená na úplnej improvizácii. Dvojicu Škvíry tvoria Michal Matejka na gitare a Petr Vrba na dychových nástrojoch a elektronike, zatiaľ čo dvojicu Spoje tvoria Jozef Krupa na bicích a Dalibor Kocián na vibrafóne. Samozrejme toto rozdelenie nie je striktne dodržiavané, pretože kvarteto často vytvára hudobné sóla, triá a kvartetá, pričom sa takéto formácie objavujú, miznú a transformujú počas ich hudobných dialógov. Pri hraní každý člen skupiny prispieva svojimi improvizátorskými schopnosťami a charakteristickými hudobnými vplyvmi zo svojich hudobných pozadí a projektov.

Kvarteto sa pohybuje v širokej škále hudobných dobrodružstiev, vrátane free jazzu, noise, experimentálnej hudby, atmosférických nálad inšpirovaných ECM, harmonicky komplexných zvukových stien, rozšírených techník, tradičných prístupov k nástrojom, poly-rytmických hypno-groovov a čohokoľvek iného.

Experimentálna hudba má v Záhrade stále svoje pevné miesto a preto si tento projekt rozhodne netreba nechať ujsť. Koncertu bude netradične predskakovať tanečné predstavenie Martina Hajdyla Lacová: Bodies in progress 33.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.