Detail akcie
Martina Hajdyla Lacová: Bodies in progress 33
Dátum 20. 6. 2024
Čas 18:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

„Akonáhle si žena uvedomí počatie, prestáva byť jednotlivcom, ale obývanou množinou.“
Joan Raphael-Leff

Každý pohyb zrkadlí dialóg medzi niekým a niečím, čo ešte len príde a zároveň lúčením s niekým, kým sme boli. Komplexná dynamika drzých aj citlivých interakcií v zdieľanom priestore, ktorý obývajú súčasne minulosť aj budúcnosť.

Aký vplyv má na ženu skúsenosť zdieľanej existencie?
A ako sa jej obýva telo v priebehu tohto procesu?

Všetci sme začali život v tele inej ľudskej bytosti – ponorení do systémovej výmeny, absorbujúcej živiny z tela matky rovnako ako hormonálne deriváty emócií a zároveň vylučujúce náš biologický odpad cez jej telesné otvory. Slovami psychoanalytičky Joan Raphael-Leff táto základná skúsenosť interkorporality, kde „ja“ a „nie ja“ existujú v prepojení, otvára priestor pre hlbokú reflexiu toho, ako naše prvé prepojenie ovplyvňujú celý náš život.

Bodies in Progress sa bude uvádzať exkluzívne iba v období apríl až júl 2024, teda medzi 22. a 38. týždňom tehotenstva Martiny Hajdyla Lacovej. Každé uvedenie je teda neopakovateľnou udalosťou.

Koncept, choreografia a interpretácia: Martina Hajdyla Lacová
Hudba: Alexandra Cihanská Machová
Kostým: Natálie Rajnišová

Režijná spolupráca: Jiří Hajdyla
Dramaturgická spolupráca: Maja Hriešik
Pohybová spolupráca: Lucia Kašiarová

Realizácia kostýmu: Martina Stieglerová
Fotografia: Veronika Čechmánková
Sociálne siete: Alice Krajčírová
Produkcia: Eva Roškaňuková
Producent: ME-SA / Jiří Hajdyla
Partneri projektu: Štúdio Alta, Venuša vo Švehlovciach, Palác Akropolis

-
Martina Hajdyla Lacová je slovenská tanečnica, choreografka a pedagogička žijúca v Prahe. Absolvovala Konzervatórium J. L. Bellu v Banskej Bystrici a magisterské štúdium pedagogiky tanca na pražskej HAMU, na ktorej aktuálne študuje doktorandský program. Je zakladajúcou členkou a umeleckou riaditeľkou nezávislej tanečnej platformy ME-SA. V roku 2015 získala cenu Tanečnica roka za svoj výkon v inscenácii SuperNaturals, v roku 2023 cenu Českých centier za výkon v predstavení SOFT SPOT. Za výkon v sólovom predstavení L/One of the Seven bola nominovaná na Cenu Thálie 2016. Martina vo svojej tvorbe využíva tanec ako koncept, ako súčasť komunikácie a interakcie, ako prirodzený pohyb ľudských tiel.

-

Vstupenka za 8/5€ je platná aj na koncert Škvíry a spoje o 20:00!

Vstupenka za 6/3€ je platná len na performance.

-

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.