Nahrávam Udalosti

Adam Engler & Amnesty International: Sloboda pohybu

umelecká inštalácia / diskusia

Ľudia smerujú do Európy z rôznych dôvodov, niektorí utekajú pred prenasledovaním alebo vojnou, iní pred pretrvávajúcou chudobou alebo stále sa zhoršujúcimi environmentálnymi podmienkami. Do dnešného dňa však neboli pre ľudí na úteku vytvorené bezpečné cesty do Európy. Mnohí ľudia sú tak nútení vydať sa na nebezpečnú cestu Stredozemným morom, ktorú nie všetci prežijú. Amnesty International Slovensko sa v spolupráci s umelcom Adamom Englerom rozhodla sériou verejných akcií a diskusií upozorniť verejnosť na situáciu ľudí na úteku aj na počet ľudí, ktorí počas cesty do Európy zahynuli v Stredozemnom mori.
Umelec Adam Engler sa rozhodol zoznam s menami a príčinami úmrtí 33 305 ľudí, ktorí od roku 1993 doteraz zahynuli pri pokuse o útek do Európy, preložiť do slovenského jazyka a preniesť ich mená do verejného priestoru.
Adam o svojom diele: „Ide o intervenciu do verejného priestoru, kde kontakt s inštaláciou poskytuje podnety na uvažovanie o hodnote vlastnej slobody pohybu a o slobode pohybu iných. Význam diela sa rodí v dialógu diela s divákom. Interakcia s dielom je jeho významnou charakteristikou.“
Aktivistický deň bude zakončený premietaním záznamu z verejnej akcie nasledované diskusiou na tému migrácie a ľudí na úteku. Diskutovať budú autor inštalácie Adam Engler, členka tímu Amnesty International Natália Šmídová a odborníčka na tému migrácie a utečenectva, riaditeľka Liga za ľudské práva / Human Rights League Zuzana Števulová. Diskusiu moderuje riaditeľ Amnesty Slovensko Rado Sloboda.

Program:
17:30 – 18:00 umelecká inštalácia a premietanie
18:00 – 19:00 diskusia na tému Sloboda pohybu, európske politiky a ich dôsledky

14 jún
piatok, 05:30 pm - 07:00 pm

Detaily

Podujatia kultúrneho centra z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.