Nahrávam Udalosti

„Čarodejná“ veda: časticová fyzika, informačné technológie a ľudská tvorivosť

Hosť Marián Zvada – počítačový špecialista (systémový integrátor), člen medzinárodného výskumného tímu pre CERN (Európska organizácia pre jadrový výskum), nám priblíži aspoň časť zo súčasných vedeckých poznatkov zo zákulisia masívneho spracovania dát najväčšieho urýchľovača častíc na svete.

Ako blízko k sebe má veda a umenie? Ako využívajú tvorivosť a originalitu fyzici či IT-čkári? Aký typ „alchýmie“ využívajú vo výskume tieto dva zdanlivo rozdielne typy odborníkov, a čo nám vedia povedať o povahe reality? Viete na čo slúži urýchlovač častíc pri Ženeve? Čo má dnešná experimentálna fyzika spoločné s informačnými technológiami?  Vedeli ste, že bez výskumu na poli fyziky a počítačových technológií by sme nemali RTG, mikrovlnku, TV, smartphone, World Wide Web a mnohé iné vymoženosti 21. storočia? Počuli ste už o božskej častici Higgsov bozón? Alebo o časticovej terapii v lekárstve či LIGO experimente dokazujúcom existenciu gravitačných vĺn?

Na podobné a ďalšie otázky nám zodpovie Marián Zvada, rodák z Ružomberka, ktorý si kvôli „materským“ povinnostiam na mesiac odskočil z USA. Z jeho bohatej profesionálnej skúsenosti vyberáme pikošku, a to tú, že je na autorskom zozname pre CMS (CERN) experiment, za ktorý dostal Peter Higgs Nobelovu cenu.

07 jún
streda, 07:00 pm - 10:00 pm

Detaily

  • Začiatok:
    07. júna, 07:00 pm
  • Koniec:
    07. júna, 10:00 pm
  • Kategória:
  • Miesto konania:

Podujatia kultúrneho centra z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.