Loading Udalosti

Divadlo z Pasáže: Malý princ

Malý princ – rozprávka pre dospelých. Malý princ – filozofický traktát pre deti. Obe označenia sa používajú a obe sú výstižne. Toto dielo skutočne dokáže zaujať deti a rovnako uspokojiť dospelého čitateľa. A pre obe cieľové skupiny má zásadné posolstvo. Pre každú iné. Dospelých nabáda aby sa učili od detí a deťom naopak ukazuje, že nie všetko, čo dospelí vravia či robia, musí byť vždy správne.

Mnohé z myšlienok Malého princa sa vyskytujú už v skoršom Exupéryho diele, v Zemi ľudí. Z úst dieťaťa (Malého princa), však tieto myšlienky pôsobia zrozumiteľnejšie, dostupnejšie a jednoduchšie. A keďže v jednoduchosti je krása, stala sa táto knihe jedným z najobľúbenejších literárnych diel 20. storočia. Existujú ľudia (a nie je ich málo), ktorí sú schopní čítať „princa“ stále dookola. Alebo majú obľúbené miesta, myšlienky. Niečo ako biblia. Preto je na mieste otázka, aký význam má inscenovanie tohto diela. Naša inscenácia nemá ambíciu prinášať nové, prevratné interpretácie. Prečo ukazovať niečo, čo všetci poznajú? Odpoveď je jednoduchá. Práve preto, že to všetci poznajú. A milujú. Toto dielo pôsobí rovnako silno na rozum aj cit. Tým pádom vzniká nekonečné množstvo kombinácií a vo výsledku interpretácií. Jednoducho povedané – koľko ľudí, toľko malých princov. A koľko malých princov poznáme, o toľko budeme múdrejší.

Okrem toho si myslím, že keby to tak aj nebolo, keby naša inscenácia nikomu nič zaujímavé neodhalila, aj tak má zmysel ju urobiť. Myšlienky malého princa sú natoľko užitočné pre život, že má cenu si ich občas len tak pripomenúť. (Eva Ogurčáková)

Tvorivý tím:
Réžia: Šimon Spišák, Asistentka réžie: Eva Ogurčáková, Scénografia: Karel Czech, Hudba: Peter Vaňouček, Svetelný dizajn: Ján Čief, Zvuk: Dušan Ivan, Výroba scény a kostýmov: Miroslava Zelníková, Text nahovoril: Milan Vojtela, Produkcia: Matúš Petričko a Zuzana Javorská, Odborná spolupráca: Anna Tomaštiková, Peter Vrťo, Ľudmila Veverková

19 december
utorok, 07:00 pm - 08:30 pm

Detaily

  • Začiatok:
    19. decembra, 07:00 pm
  • Koniec:
    19. decembra, 08:30 pm
  • Vstupné:
    5€
  • Kategória: