Nahrávam Udalosti

Kapitalks: Pocta slobodnej univerzite

diskusia

Po opakovaných útokoch Viktora Orbána sa Stredoeurópska univerzita po 28 rokoch presťahovala z Budapešti do Viedne. Prečo ju nedokázalo medzinárodne spoločenstvo ubrániť? Je to zlyhanie Maďarska alebo celej (strednej) Európy? Sú dnes univerzity a akademické slobody v ohrození? O týchto a ďalších témach bude diskutovať Ádám Hushegyi a Miriam Kanioková s moderátorom Lacom Oravcom.

Miriam Kanioková je sociologička pôsobiaca v sociálnej politike,  sociológiu študovala okrem Stredoeurópskej univerzity aj na Masarykovej univerzite v Brne. V Budapešti bola členkou aktivistického kolektívu Szabad Egyetem (Slobodná univerzita). Viaceré z jej akademických  prác počas štúdia v Budapešti venovala téme presunu univerzity do Viedne a aktivizmu.
Ádám Hushegyi je rodák z Bratislavy žijúci v Budapešti. Vyštudoval americké štúdiá na Karlovej univerzite v Prahe a neskôr Nationalism Studies na Stredoeurópskej univerzite (CEU). Súčasne pracuje pre CEU ako asistent programu vizuálnych štúdií a aj naďalej sa zapája do menších či väčších akcií skupiny Szabad Egyetem v Maďarsku. Počas svojich štúdií sa zameriaval väčšinou na nacionalizmus v stredoeurópskom regióne, hlavne v kontexte maďarských menšín a ich vzťahu k politickej elite v Budapešti.

08 december
nedeľa, 06:00 pm - 08:00 pm

Detaily

  • Začiatok:
    08. decembra, 06:00 pm
  • Koniec:
    08. decembra, 08:00 pm
  • Kategória:
  • Miesto konania:
    sála Z1

Podujatia kultúrneho centra z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.