Nahrávam Udalosti

SNP – Slovenské ne/náročné poznávanie

Hudobno-literárno-diskusné podujatie k 75. výročiu Slovenského národného povstania
(alebo Pokus o pripomenutie odkazu historickej udalosti pre svet 21. storočia bez okázalých prejavov militarizmu, moci a manipulácie).

#vojna #mier #ľudia #príbehy #glorifikácia #mystifikácia #mýtizácia #oslava #pocta
#spomienka #minulosť #prítomnosť #budúcnosť #individuálny #verejný #ne/záujem

 

„Slovenské národné povstanie bol najdramatickejší, najväčšmi vzrušujúci a povznášajúci zážitok môjho života, na ktorý – ako moji generační druhovia – asi nikdy nezabudnem… Naša účasť na ňom i návraty k nemu ako pismárov boli spontánne a bezo zvyšku úprimné… SNP v nás trvá nielen ako téma a prameň životných postojov, ale aj ako inšpirácia a súčasť našej výchovy, rastu, orientácie.“ 
–Peter Karvaš (1999)
https://www.noveslovo.sk/c/25186/Hlasi_sa_Slobodny_slovensky_vysielac

Keď sa Peter Karvaš v spomienkach vracia k roku 1968, čo predstavovalo takmer štvrťstoročie po SNP, už vtedy existovali hlasy, ktoré sa z fašistickej minulosti nepoučili. Opisuje zážitok o tom, ako jeden „neznámy chlapec na neďalekom bratislavskom predmestí spieval hlboko uprostred mieru a noci krutú fašistickú pieseň z čias slovenského štátu: „rež a rúbaj do krve“… Ten mladý človek v časoch slovenského štátu ešte nebol na svete; tú pieseň ho naučili nedávno; bol opitý a bola tmavá polnoc, no o to nejde. Ide o to, že aj slovenský štát, nie ako blahobytná idyla, nie ako trápny omyl, nie ako miernejšia voliteľná alternatíva, ale ako špecifický, rýdzi útvar a plod fašizmu má svoj presah priamo do dneška i ďalej. Neviem, čím iným by sa mu malo čeliť než historickou zotrvačnosťou povstania: nie ako dômyselného praktického opatrenia, nie ako aktuálneho zaklínadla príležitostných vykladačov dejín, ale ako náplne životov. Nie aby sa niečomu predišlo, ale pretože sa ináč nedá.“ (KARVAŠ, P. Poznámky neslávnostné. In: KRNO, M.; ŠTEVČEK, P. Konfrontácia. Bratislava : Smena, 1968, s. 153-154.)

29 august
štvrtok, 07:00 pm - 10:00 pm

Detaily

  • Začiatok:
    29. augusta, 07:00 pm
  • Koniec:
    29. augusta, 10:00 pm
  • Kategória:
  • Miesto konania:

Podujatia kultúrneho centra z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.