Loading Udalosti

Tomáš Mischura: Düsseldorf

monodráma o chýbajúcom otcovi

“Neviem, čo je to muž a ešte menej viem, čím by mal muž byť.” (G. Corneau: Chybějící otec, chybující syn)

Projekt Düsseldorf je výsledkom dvojročnej práce neformálnej dvojice herca Tomáša Mischuru a dramaturga Mareka Turošíka. Tvorcovia sa v snahe vytvoriť aktuálnu divadelnú monodrámu rozhodli venovať téme vzťahu otca a syna.

Adaptácia: Tomáš Mischura a Marek Turošík na základe textov E. Loeho, G. Corneaua, A. Exupéryho, W. Eichelbergera a R. W. Chambersa a stredovekej legendy o Parsifalovi a Kráľovi Rybárovi
Koncept a scéna: Tomáš Mischura, Marek Turošík
Kostýmy: Tomáš Mischura, Zuzana Miklošková
Hudba: Martin Husovský
Dramaturgia: Marek Turošík
Pohybová spolupráca: Anna Gromanová
Video: Marek Janičík, Peter Komár
Svetlá: Lukáš Kubičina
Zvuková spolupráca: Daniel Žulčák
Grafika tlačovín: Viktória Jehlárová

Performer: Tomáš Mischura
Ďalej účinkujú: Zuzana Rohoňová, Alena Pajtinková

Lístky na mieste.

Námetom a inšpiráciou prípravy inscenačného (sólo) projektu je populárny román Doppler nórskeho spisovateľa Erlenda Loeho, ktorý je zakladateľom tzv. nového naivizmu. Zaujímame sa o jednu konkrétnu z postáv románu – o Düsseldorfa, po otcovi Nemca, po matke Nóra žijúceho v Nórsku. Düsseldorf vôbec nevychádza z domu, celé dni a noci prežije posadnutý prácou na vytváraní zmenšeného modelu scénérie krajiny v momente smrti svojho otca, ktorého takmer nepoznal – počas druhej svetovej vojny zastreleného nemeckého vojaka. Dokončenie tohoto modelu považuje za poslednú úlohu a zmysel svojho života. Keď je model hotový a Düsseldorf konečne na vlastné oči vidí všetky okolnosti, ktoré viedli k smrti jeho otca a chce spáchať samovraždu.

Zámerom projektu je scénicky spracovať závažnú tému určujúcu súčasnú slovenskú (ako aj stredoeurópsku) realitu. Je to téma chýbajúceho otca vo svete stratených detí, ktorá je metaforou pre životné okolnosti generácie mladých Slovákov vyrastajúcich po roku 1989: nefunkčné alebo poruchové rodinné väzby rozpadávajúcej sa nukleárnej rodiny, krajina, ktorej morálka a kultúra sa ešte stále spamätávajú zo spôsobu myslenia, ktoré si vynútili socialistické reálie. A mladí ľudia, nedôverujúci takmer žiadnym autoritám, snažiaci sa nájsť spásu a vykúpenie v (seba)deštruktívnom, extrémnom, no hlavne zúfalom riešení situácií, s ktorými si inak nedokážu poradiť.

Projekt vznikol za podpory International Visegrad Fund.

28 jún
štvrtok, 07:00 pm - 08:30 pm

Detaily

  • Začiatok:
    28. júna, 07:00 pm
  • Koniec:
    28. júna, 08:30 pm
  • Vstupné:
    3€ - 5€
  • Kategória: