Nahrávam Udalosti

„Venček alebo rakvičku?“ / Festival o živote a smrti

Festival o živote a smrti
Diskusie * Filmy * Workshop * Divadlo * Výstava

Druhý ročník festivalu, ktorý je venovaný smrti – vyhostenej téme, ktorú pozveme späť medzi nás. Prečo sa nám vytratila zo života? Žije sa nám lepšie, keď o nej mlčíme? Ako múdro žiť a múdro umierať?

29.10. 2019, 18:00
Maroš Rovňák: Ostrovy nikoho
výstava s prednáškou
Výstava fotografií Ostrovy nikoho je venovaná histórii pochovávania v európskom prostredí od starých farských cintorínov s karnermi (Hřbitovní kostel všech svatých s kostnicí, Sedlec – Kutná Hora, Česká republika), cez ich likvidáciu (Parížske katakomby, Paríž, Francúzsko) až k novým parkovým cintorínom (Père Lachaise, Paríž, Francúzsko; cintorín na Ostrove sv. Michala, Benátky, Taliansko; Highgate cemetery, Londýn, Veľká Británia) a spolu s fotografiami z niektorých cintorínov na území bývalého Československa ako aj autorskou knihou poznámok, postrehov, citátov, mikroesejí a fotografií zaradených do cyklu Text a iné fetiše 2018 – 2019 má ambíciu byť podnetom k zamysleniu sa nad naším vzťahom k smrti v kontexte súčasnej doby.

29.10. o 19:00 Z1
Pásmo animovaných filmov o smrti

30.10. o 16:00 Z2
Lucia Kováčiková: Prírodné dušičkové vence
Workshop tvorby prírodných vencov na Pamiatku zosnulých
Kvetiny na hroboch našich blízkych sú symbolom živej spomienky a zároveň pominuteľnosti života. Súčasná záplava plastových kvetín popiera toto posolstvo a zároveň vytvára veľkú záťaž pre naše prostredie. Na spoločnom tvorení prírodných vencov pre nadchádzajúcu Pamiatku zosnulých si budete môcť vytvoriť veniec zo živých alebo sušených kvetín, ktorý bude možné na konci jeho života zkompostovať.
10 €

30.10.o 19:00 Z1
Loutky bez hranic (cz): Příběhy malé Lupitiny González
veselá bábková výprava do Mexika na farebnú oslavu Dušičiek alias divadelný večerníček pre deti i dospelých
6/4€

31.10. o 17:00 Z1
Dobrá smrť
film, 2018
Nevyliečiteľne chorá Janette by rada ukončila svoj život dôstojne, preto sa rozhodne pre dobrovoľnú smrť s lekárskou asistenciou. Keďže tú v Spojenom kráľovstve, kde žije, neumožňujú, rozhodne sa odcestovať do Švajčiarska. Cestu musí naplánovať skôr, než jej ju rýchlo postupujúca choroba znemožní. Syn Simon, ktorý svalovú dystrofiu zdedil po matke, má pre jej rozhodnutie viac pochopenia než dcéra Bridget. Vlastníme svoj život alebo vlastní on nás? – to je hlavný motív nového slovenského filmu.
Réžia: Tomáš Krupa • Scenár: Tomáš Krupa, Lukáš Hanulák • Kamera: Ondřej Szollos • Hrajú: Janette Butlin, Simon Convey, Bridget Convey, Erika Preisig

31.10. o 19:00 Z1
Eutanázia – právo či zločin?
diskusia
Lucia Laciaková, právnička
Juraj Jordán Dovala, duchovný
Moderuje Rado Sloboda.

 

29 október
utorok, 04:00 pm - 10:00 pm

Detaily

  • Začiatok:
    29. októbra, 04:00 pm
  • Koniec:
    31. októbra, 10:00 pm
  • Kategória:
  • Miesto konania:
    sála Z1

Podujatia kultúrneho centra z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.