Detail akcie
Sloboda prejavu, zhromažďovania a združovania
Dátum 17. 11. 2021
Čas 18:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Diskusia v rámci Dňa boja za slobodu a demokraciu. 

Sloboda prejavu, zhromažďovania a združovania tvorí dôležitú súčasť pluralitných a tolerantných demokratických spoločností. Mnohokrát sú práve tieto slobody prvé na zozname obmedzení, keď sa na čelo krajín dostávajú politickí reprezentanti s ambíciami urobiť si z ľudských práv trhací kalendár. No aj bez tohto druhu autoritatívnych tendencií sa v spoločenských, politických či akademických diskusiách často nezhodneme o hraniciach slobody prejavu a zhromažďovania.

A práve o hraniciach, ale aj ohrozeniach pre tieto slobody budeme diskutovať 17. novembra v Záhrade, v deň, ktorý je s ňou takpovediac spojený pupočnou šnúrou. Zároveň sa budeme rozprávať aj o vývoji týchto slobôd od roku 1989 až po dnešok. Diskutovať budeme niekde na pomedzí osobných reflexií a profesionálneho zamerania našich hostiek a hosťa, ktorými sú právnička Ivana Figuli, aktivistka Martina Strmeňová a sociológ Roman Hofreiter. Moderuje Rado Sloboda.

 

Podujatie sa koná v rámci tematického a vzdelávacieho programu Záhrady, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Diskusia prebehne online na našom Facebooku, ale aj fyzicky v Záhrade v režime “len pre očkovaných” bez možnosti konzumácie nápojov.

Podujatie je súčasťou projektu 100ka („stovka“). Projekt 100ka je podporený z programu @Active Citizens Fund – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je @Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.