Detail akcie
EMBARGO: Divadlo na Peróne: My, ľud!
Dátum 7. 12. 2022
Čas 19:00
Miesto Záhrada - Centrum nezávislej kultúry

Divadelná spoločenská hra.


V dôsledku meniacej sa klímy je veľká časť ostrovov ohrozená stúpajúcou morskou hladinou. Z tohto dôvodu mnoho Ostrovanov z ostrovov uteká a ich dlhá a namáhavá cesta končí v Lide. Vďaka tomu krajina čelí veľkým nepokojom. Je to po prvý raz, čo sa jej obyvatelia musia vysporiadať s utečeneckou krízou. Lidanský kráľ sa narýchlo rozhodol ubytovať Ostrovanov v dočasnom stanovom tábore v centre hlavného mesta Marsk. Lidania pôvodne Ostrovanov vítali, vyzbierali peniaze na ich podporu a do tábora priniesli jedlo a hračky. Odvtedy už ale uplynulo niekoľko mesiacov a stále neexistuje perspektíva, kedy sa Ostrovania budú môcť vrátiť do svojich domovov. Zhoršujúca sa situácia núti kráľa k historickému kroku vyhlásiť prvé demokratické voľby prezidenta. Krajina sa náhle pripravuje na obsadenie novej politickej role, ktorá doteraz v Lide neexistovala.

V rámci interaktívnej, divadelnej spoločenskej hry sa diváci stávajú lidanskými občanmi a ich voľba ovplyvňuje dianie v krajine. Ako ich výber dopadne?

RÉŽIA A DRAMATURGIA: Jana Wernerová / Peter Kočiš
KONCEPT: Sytze Schalk (NL)
TEXT: Sytze Schalk / Jana Wernerová / Peter Kočiš
PREKLAD: Zuzana Kotiková
SCÉNA: Ján Ptačin / Peter Kočiš / Jana Wernerová
KOSTÝMY: Emma Korpová
HUDBA/VIDEO: Dead Janitor
HRAJÚ: Jana Wernerová / Peter Kočiš / Michaela Domovcová / Jakub Muranský 
HLAS GAMEMASTER: Alena Ďuránová
HLAS PREZIDENTKA: Táňa Poláková
HLAS PREZIDENT: Peter Cibula
TECHNICKÁ PODPORA: Palko Matia, Dušan Kopčov 
PRODUKCIA: Zuzana Kotíková / Peter Kočiš / Jana Wernerová
VÝROBA SCÉNY: Copyvait, Seven Minutes, Ľudmilla Benková 
ĎAKUJEME: Patt production, Magdalénka Kolbašská

Hra vytvorená holandským dramatikom Sytze Schalkom a divadlom Na peróne v spolupráci s KAIR Košice Artist in Residence a Creative Industry Košice sa snaží prispieť k boju demokracie proti extrémizmu.

Predstavenie vznikalo v rámci medzinárodného projektu BORDERLINE OFFENSIVE: laughing in the face of fear, ktorý bol spolufinancovaný z programu Európskej únie Kreatívna Európa. Vznik predstavenia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva. Podujatie podporila Nadácia Orange v rámci programu Aktívna Komunita. Podujatie sa uskutoční v rámci ľudskoprávneho festivalu EMBARGO 2022.